Näkemyksiämme

Edessäsi on Ahjon blogi. Viestintä on paitsi työtämme, myös osa jokapäiväistä elämää. Blogissa käsitellään molempia.

Ahjo ja Haaga-Helia selvittivät suomalaisten viestijöiden kohtaamia haasteita työelämässä

Halusimme Ahjolla selvittää, minkälaisia haasteita ja potentiaalisia kehityskohteita suomalaiset viestijät näkivät yhteisöviestinnässä tällä hetkellä ja tulevaisuudessa. Ahjon ja Haaga-Helian toteuttamaan kyselytutkimukseen osallistui 114 viestinnän parissa työskentelevää henkilöä eri toimialoilta. Tutkimuksessa kerättiin tietoa myös koronapandemian vaikutuksesta viestintään sekä viestinnän saavutettavuuden ja monimuotoisuuden toteutumisesta.

 

Ahjolla uskomme faktapohjaiseen ja näkemykselliseen viestintään. Tämä tutkimus antaa suuntaa uusille palveluillemme ja kehitystyöllemme”, kommentoi Ahjon toimitusjohtaja Sari-Liia Tonttila.



Tutkimuksesta kävi ilmi, että lähes 80 % vastaajista koki viestinnän työmäärän kasvaneen kuluneen kahden vuoden aikana. Samalla vastaajista jopa 60 % oli sitä mieltä, että viestinnän resursseja ei oltu lisätty suhteessa kasvaneeseen työkuormaan. 

 

Katso mitä muuta tutkimuksesta selvisi täältä.

Jaa artikkeli

Ahjolaiset uudessa toimistossa.

Ahjon uudet toimitilat

Vuoden alussa pääsimme muuttamaan uuteen, entistä isompaan toimistoomme! Työskentelemme edelleen Leipätehtaan tiloissa, eli meidät löytää yhä tutusta rakennuksesta, nyt vain entistä avarammista ja toimivimmista puitteista. Uusi toimisto on jo ehtinyt

LUE LISÄÄ

Ota yhteyttä

Jätä yhteystietosi ja kuvaa lyhyesti mihin tarvitset apua. Palaamme pikapuoliin!

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Voit myös varata ajan 15min pikakonsultointiin tai käyttää chatia.

Tilaa uutiskirjeemme

Tilaa uusimmat blogitekstit suoraan sähköpostiisi!